Co znamená SPF a PA v kosmetice?
BB-cream.cz 09. 06. 2023 Blog
Ochrana před sluníčkem je velmi důležitá, a to nejen v létě u moře, ale například i v případě návštěvy solária. Prozradíme vám, co znamenají zkratky na obalech opalovacích krémů, na co si dát při výběru opalovacího krému pozor i jak krémy správně používat.
Co je to SPF?
SPF (sun protection factor) je ochranný faktor proti UVB záření. U této zkratky je vždy uvedena číslice, která vám řekne, kolik procent ultrafialového záření (UVB) dokáže opalovací krém odfiltrovat. Čím je číslo vyšší, tím více ultrafialového záření je blokováno.
Zjednodušeně řečeno, SPF je vlastně doba, po jakou můžete zůstat na slunci, než se vaše pokožka spálí. Řekněme, že bez použití opalovacího krému se spálíte za 10 minut, při použití produktu s SPF 15 se tato doba prodlouží 15x. Na slunci tedy můžete zůstat 150 minut, aniž byste se spálili.
Při výběru SPF hodnoty je důležité zohlednit váš fototyp pleti, který udává, jak snadno vaše kůže spálí a opálí se. Existuje šest fototypů pleti:
- Fototyp I: Velmi světlá kůže, červené nebo blond vlasy, modré oči. Spálí se snadno a téměř vůbec se neopálí. Doporučený SPF: 30 až 50+.
- Fototyp II: Světlá kůže, blond nebo světle hnědé vlasy, modré nebo zelené oči. Spálí se snadno a opaluje se málo. Doporučený SPF: 30 až 50.
- Fototyp III: Středně světlá kůže, tmavší blond nebo hnědé vlasy, různé barvy očí. Spálí se občas a opaluje se postupně. Doporučený SPF: 20 až 30.
- Fototyp IV: Středně tmavá kůže, hnědé vlasy a oči. Spaluje se zřídka a opaluje se snadno. Doporučený SPF: 15-20.
- Fototyp V: Tmavší kůže s hnědou pigmentací. Spaluje se velmi zřídka a opaluje se rychle na tmavě hnědou. Doporučený SPF: 15.
- Fototyp VI: Tmavá kůže s černou pigmentací (například Afroameričané). Spaluje se extrémně zřídka a opaluje se velmi rychle na tmavě hnědou nebo černou. Doporučený SPF: 10-15.
Tyto hodnoty jsou pouze orientační a je důležité přizpůsobit ochranu proti slunci individuálním potřebám, intenzitě slunečního záření a délce pobytu na slunci. Vždy je lepší použít vyšší SPF, pokud jste si nejistí, jaký fototyp máte nebo pokud plánujete být na slunci po delší dobu.
Co je to PA?
PA (Protection Grade of UVA) je označení používané na opalovacích krémech a jiných produktech na ochranu před sluncem, které se týká úrovně ochrany proti UVA záření. UVA záření proniká hlouběji do kůže a může způsobit předčasné stárnutí, pigmentaci a někdy i rakovinu kůže. PA je hodnoceno pomocí plus (+) symbolů, které udávají různé stupně ochrany:
- PA+ : Nízká úroveň ochrany proti UVA záření
- PA++: Střední úroveň ochrany proti UVA záření
- PA+++: Vysoká úroveň ochrany proti UVA záření
- PA++++: Nejvyšší úroveň ochrany proti UVA záření
PA systém je často vidět spolu s SPF (Sun Protection Factor). Je důležité používat opalovací krém s dostatečnou ochranou proti oběma druhům UV záření - jak UVA, tak UVB - pro co nejlepší celkovou ochranu pokožky.
Tip pro vás: Pokud vybíráte opalovací krém, volte takový, který chrání před oběma typy záření.
Sčítají se hodnoty použité kosmetiky s ochranou proti slunci?
Ne, hodnoty SPF se nesčítají. Pokud použijete krém s hodnotou 20 a opalovací krém s hodnotou 30, celková ochrana proti slunci bude odpovídat vyšší hodnotě, tedy 30. Je důležité si uvědomit, že kombinace různých výrobků s ochranou proti slunci nezvyšuje celkový faktor ochrany. Místo toho je důležité správně a dostatečně často aplikovat opalovací krém s adekvátním SPF podle vašeho fototypu a intenzity slunečního záření.
Správné použití opalovacích krémů
- Používejte opalovací krémy každodenně, ne jen pokud vyrážíte k vodě.
- Můžete také použít pleťový krém, BB krém nebo jinou kosmetiku s ochranou proti slunci.
- Aplikujte opalovací krémy důsledně na všechny části těla.
- Pokud se koupete, ujistěte se, že jsou vámi použité produkty voděodolné. Po delším koupání je však vhodné aplikaci krému opakovat.
- Opalovací krémy s chemickým SPF filtrem nanášejte alespoň 20 minut předtím, než vyjdete ven na slunce. Krémy s minerálním filtrem s předstihem nanášet nemusíte. Účinkují okamžitě, vytvářejí na kůži ochrannou bariéru.
- Aplikaci krému opakujte ideálně každé 2 - 3 hodiny.
Pár rad na závěr
Nakonec je dobré dodržovat další opatření pro ochranu před sluncem, jako například nosit široké klobouky, ochranné brýle a oblečení s UV filtrací, vyhýbat se slunci během nejintenzivnějšího záření (obvykle mezi 10:00 a 16:00 hodinou) a vyhledávat stín, když je to možné. V kombinaci s opalovacím krémem s adekvátním SPF tak můžete udržet svou pokožku zdravou a chráněnou před škodlivými účinky slunečního záření.